Zvítězit nad trémou

                                         Michael Ricquer

                                                          Brass Bulletin č. 211, II/2001

 

 

 

                   Opravdová tréma je bolestná a zraňující. Projevuje se sérií dobře známých příznaků-třesy, bušení srdce, svírání žaludku, pocením, suchem v ústech, výpadky paměti.. jež velmi redukují naši kapacitu. Pochybuji, že se lze trémy úplně a nadosmrti zbavit. Je zapotřebí pochopit, jak fungujeme.

 

                  Všichni můžeme potvrdit, že racionálním zdůvodněním, ani vůlí s trémou nic nezmůžeme. Symptomy, které pociťujeme, závisí totiž na neurovegetativním systému, který nepodléhá volní kontrole. Tento systém řídí naše zažívání, žlučníkovou sekreci, ledvin, játra, krevní oběh, srdce atd. Je to tedy systém, který bychom se měli snažit ovlivňovat.

 

                  Nejúčinnější je přitom obrátit se na naše podvědomí, které je mu přímo podřízeno. Mozek lze přirovnat k počítači – „mám trému“ je program zaplňující hard disk. – nastoupí vždy, když jsme před zkouškou, koncertem… Stačí vytvořit nový program – například: „ Před publikem a porotou jsem zcela v pohodě“ , kterým jednoduše nahradíme ten předchozí. Proto, aby tato nová informace pronikla do podvědomí, jsem vyvinul postupy, které popisuji v knize Zvítězit nad trémou porozuměním naší psychice. Jedná se o metodu, která „nemůže nefungovat“ – vizualizaci.

 

                 Představme si sami sebe na vystoupení, při kterém jsme perfektně uvolněni, v pohodě, sebejistí. Pokud při představě pocítíme stress, bude při jejím opakování vždy menší a menší. Neurovegetativní systém nerozlišuje mezi skutečnou nepohodou a nepohodou prožitou v představách. Zde je vysvětlení účinnosti popsané metody.